Welcome

BCLUW Comets Cheer Perfomance

BCLUW's State Champion cheer team will perform at halftime during the 1A Semi-Finals Games

Wednesday, March 7 2:00 & 3:45 Games!

There is a link on the IHSAA website!

 http://www.iahsaa.org/basketball/2018-basketball-state-tournament-live/ 

 

Tune in and support the COMETS!

State Individual Speech Contest

BCLUW will compete on Saturday March 10!

Click HERE for schedule!

BCLUW graduate to wrestling for National Championship!

Tyler Lutes will be wrestling at the NCAA DivisionIII National Wrestling Tournament on 3/9&10 in Cleveland, Ohio.  Tyler, a senior at Wartburg is the #3 seed at 184 lbs. He finished the regular season rated #2 in the nation.  

You can follow his matches live on www.hupkewrestlingproductions.com 

Good Luck Tyler!

Tyler is the son of Doug and Jill Lutes of Conrad, Iowa.

 

**Wrestling CAMP!**

BCLUW is excited to be hosting Central Iowa "Camp of Champs" 

July 9, 10, & 11 with guest coaches:  Chris Bono, Jon Reader & Nick Mitchell

Registration is DUE March 1 to ensure a spot!

For more info - see attached flier!

 

SH-BCLUW Sectional Results:

*Taylor Kolthoff (113 - 1st), Shadner Anderson (126-3rd), *Coby Willett (132- 2nd), Neifer Ralston (138-3rd),

*Koty Kruse (145-2nd), Michael Fuller (152-3rd), *Ryne Fuller (285-2nd)

*District Qualifier - pictured below*

Congratulations BCLUW Show Choir

1 Rating at State Show Choir Festival


 

 

CONGRATULATIONS

Jisy Higbee & Ashley Moore

for being selected to the ALL STATE Cheer Squad!

CROSS COUNTRY State Results

Congratulations Caleb Silver on your 20th Place Finish


 

Looking for a chronological listing of BCLUW activities?

 

Click HERE!

undefined
NICL West Conference Champions 2017

Congratulations BCLUW Softball team!

 

All Conference:  1st Team - Samantha Ubben (co-player of the year), Jordyn Beeghly, and Jenna Willett

Second Team:  Leah Yantis and Easton Swanson

Honorable Mention:  Kate Goecke

 

All District:  Samantha Ubben, Jordyn Beeghly, Leah Yantis

 

All State:  2nd Team - Samantha Ubben, 3rd Team- Jordyn Beeghly, Honorable Mention:  Jenna Willett & Leah Yantis


NICL West Conference Runner UP

Congratulations BCLUW Baseball team!

 

All Conference:  1st Team - Brad Barkema, Blake Mann, Troy Dolphin & Logan Mann

Second Team:  Ian Showers

Honorable Mention:  Clay Silver